این ایران بازیکن قرارداد بازیکنان پرسپولیس

این: ایران بازیکن قرارداد بازیکنان پرسپولیس سروش رفیعی بازیکن پرسپولیس در دوحه سروش رفیعی

گت بلاگز وب‌گردی سنگ قبر صورتی هم هست، فقط 25 میلیون تومان! ، جان مشکل سنگ های ایرانی در مسابقه با چینی ها و برزیلی ها

تعارف که نداریم! این شتری است که در منزل همه می‌خوابد! حتی شما دوست عزیز! ممکن است یک روز خدای نکرده، بیدار شوید و ببینید یکی از نزدیکانتان غزل خداحافظی را

سنگ قبر صورتی هم هست، فقط 25 میلیون تومان! ، جان مشکل سنگ های ایرانی در مسابقه با چینی ها و برزیلی ها

به گزارش گروه وبگردی گروه تحریریه سایت جوان؛ فقط کافی است در راسته سنگ قبر فروشی‌های بهشت زهرا(س) راه بروید و برابر مغازه‌ها بایستید، آنوقت یک جمله را زیاد از همه می‌شنوید: «هر سنگی که بخواهید داریم!» جمله ای که هر بار هنگامی که از بین سنگ قبرهایی که به ردیف کنار هم ایستاده‌اند می‌گذرید، در گوشتان تکرار می‌شود.

رقابت داغ سنگ قبر فروش‌ها جهت جذب مشتری

این‌جا هم مثل بقیه اصناف، مسابقه زیادی جهت جذب مشتری وجود دارد و این مسابقه انگیزه‌ای می‌شود جهت اینکه تا اتومبیل شما جلوی مغازه‌ای ایستاد، صاحب مغازه به پیشوازتان بیاید و ضمن طلب آمرزش جهت متوفی محترم و صبر جهت شما، نمونه کارهایش را به ترتیب معرفی کند. بالاخره این‌جا بورس سنگ قبرسازی‌های پایتخت هست؛ بازاری که روی پاشنه سنگ‌های ایرانی و خارجی می‌چرخد!

سنگ قبر صورتی هم هست، فقط 25 میلیون تومان! ، جان مشکل سنگ های ایرانی در مسابقه با چینی ها و برزیلی ها

احتمالا اگر گذرتان به این ‌اطراف افتاد از تنوع موجود در بازاز سنگ متعجب می‌شوید، مخصوصا هنگامی که که بشنوید پای جنس چینی (البته سنگ چینی) به این‌جا هم باز شده است است.

برای اینکه با کشور دیگر صادرکننده سنگ، آشنا شوید؛ زیاد نشانی نمی‌دهیم همین‌که بگوییم فوتبال و قهوه تنها گزینه‌ای که به ذهنتان می آید، برزیل معروف است.

تعارف که نداریم! این شتری است که در منزل همه می‌خوابد! حتی شما دوست عزیز! ممکن است یک روز خدای نکرده، بیدار شوید و ببینید یکی از نزدیکانتان غزل خداحافظی را

از گرانیت های ایرانی تا سنگ های برزیلی

برای خیلی از سنگ فروش‌ها برزیل کشوری است که سنگ های خوبی جهت مزار تولید می‌کند. سنگ هایی که در بازار از یک میلیون تومان تا ده میلیون تومان بسته به درجه یک بودن خرید و فروش می‌شوند .

البته محمدعلی افشاری، یکی از همین سنگ فروش های این راسته می‌گوید:« بعید می‌دانم سنگ‌هایی که به اسم سنگ برزیل به کشور عزیزمان ایران می آیند کار خود برزیل باشند، به نظر من سنگ خام آنها از برزیل به چین می رود، همانجا پرداخت می شود و بعد به کشور عزیزمان ایران می آید.»

عبارات مهم : بازار
به هرحال تفاوت قیمت بین اجناس ایرانی و خارجی در این‌جا هم دیده می‌شود: سنگ‌های وارداتی گرانتر از داخلی ها به فروش می رسند.

افشاری راجع به دلایل این اتفاق می‌گوید: « این سنگ‌ها کیفیت بهتری دارند، بهتر برش می‌خورند، در برابر سرما و گرمای هوا هم مقاوم تر هستند، بعد طبیعی است که گران‌تر باشند.»

اما بین سنگ‌های ایرانی، گرانیت از معروف‌ترین‌هاست و جهت هرجور سلیقه و توان مالی ای هم مناسب هست. افشاری با اشاره به این عنوان می‌گوید: « شاید چیزی بین 40 تا 50 نوع گرانیت متفاوت با رنگ‌های متفاوت دربازار موجود باشد، ولی جهت سنگ قبر زیاد رنگ مشکی می‌برند، و سنگ های رنگی کمترین کاربرد را دارند. به خاطر همین به عنوان نمونه گرانیت مشکی نظنز اصفهان حدود 600 هزارتومان قیمت دارد.»

سنگ قبر صورتی هم هست، فقط 25 میلیون تومان! ، جان مشکل سنگ های ایرانی در مسابقه با چینی ها و برزیلی ها

گرانیت چایان و تویسرکان؛ ایرانی های پرطرفدار

یک گشت کوتاه بین بقیه مغازه ها و پرسیدن قیمت سنگ قبرها کافی است تا به این نتیجه برسیم که بین همه گرانیت‌ها، گرانیت چایان و تویسرکان همدان جزو مرغوبترین‌ها هستند، آنقدر که گاهی هم‌اندازه سنگ های وارداتی قیمت‌گذاری می‌شوند.

تعارف که نداریم! این شتری است که در منزل همه می‌خوابد! حتی شما دوست عزیز! ممکن است یک روز خدای نکرده، بیدار شوید و ببینید یکی از نزدیکانتان غزل خداحافظی را

قبل از این که به قیمت ها و چانه زنی های معروف در بازار سنگ‌قبر برسیم، یک بار دیگر حرف‌های این سنگ قبرساز را بخوانید؛ احتمالا شما هم به این نتیجه می رسید که در این بازار، مشکی رنگ علاقه است! ولی بعد از مشکی، سفید و طوسی جزو پرطرفدارترین ها هستند.

این ها را گفتیم تا به اینجا برسیم که این‌جا هم رنگ جنس در قیمت آن موثر هست، یعنی جهت خرید سنگی با رنگ بهتر باید پول بیشتری پرداخت کنید. به عنوان نمونه یک سنگ قبرمرمر سبز با ابعاد معمول 180* 60 ، حدود 7 میلیون و 500 هزار تومان معامله می‌شود. یک سنگ قبر صورتی هم با قیمتی بسیار بالاتر حدود 25 میلیون تومان ناقابل! خرید و فروش می‌شود.

البته این‌ قیمت ‌ها، قیمت‌پایه سنگ هستند، اجرت کار را که به آن‌ها اضافه کنید معمولا یک سنگ قبر گرانیت معمولی 600 هزارتومانی بالای 800 هزار تومان برای‌شما آب می‌خورد.

اما از آنجایی که از قدیم گفته‌اند هرچقدر که پول بدهی همانقدر آش می خوری، در این بازار هم هرچه‌قدر با جیب برجسته‌تری قدم به این بازار بگذارید، سنگ بهتری نصیبتان می شود؛ سنگی که هم جنس مرغوبی دارد و هم کار هنرمندانه‌تری رویش انجام شده است است.

سنگ قبر صورتی هم هست، فقط 25 میلیون تومان! ، جان مشکل سنگ های ایرانی در مسابقه با چینی ها و برزیلی ها

هنر حکاکی روی سنگ قبر

بله! سال‌ها نوشتن نام مرده‌ها روی سنگ، این کار را به یک هنر تبدیل کرده هست؛ حالا دیگر گذشته است روزگاری که یک تکه سنگ کوچک که فقط به اندازه نوشتن اسم یک متوفی، جا داشت روی مزارش قرار می‌گرفت؛ امروز دیگر، دور دور ِ حکاکی صورت و شعرهای طلاکوب روی سنگ هست. هنری که خیلی وقت ها به علاقه هم تبدیل می‌شود .

عشق به کاری که شب و روزشان را با آن می گذرانند؛ عاشق نوشتن نام مرده ها روی سنگ قبر!
اما تعداد عاشق ها این جا هم، کمتر از کسانی است که نقش عاشقی را بازی می کنند؛ سید داوود یکی از این عاشق هاست که کرکره مغازه‌اش هشت صبح نشده بالاست. سید داوود را زیاد وقت‌ها می‌توانید درحالی ببینید که تسبیح در دست، روی چهارپایه فلزی کوچکی جلوی مغازه‌اش نشسته هست. سید ، از حرفه‌ای های بازار سنگ قبر است.

برای عاشق شدن هزار و یک بهانه می تواند وجود داشته باشد، سید داوود ولی بی بهانه عاشق کارش شده‌است:« از بچگی حکاکی روی سنگ برایم جالب بود. هر لحظه هرجا یک تک سنگ صاف پیدا می‌کردم می رفتم و شروع می‌کردم به نقش و نگار دادن به آن. بعد که بزرگتر شدم یکی از دوستان پدرم دستم را گرفت و من را جهت شاگردی به این جا آورد.»

احتمالا قیافه سیدداوود، وقتی‌که جهت نخستین بار بین این‌همه سنگ‌ قبر ایستاده بود، دیدنی بوده.اما به هرحال، سید هنوز هم به جان دوست پدرش دعا می‌کند:« الان هرچه‌قدر که فکر می کنم نمی‌توانم خودم را در کار دیگری تصور کنم.اصلا انگار ساخته شده است باشم جهت همین کار.»

سختی کار هنگامی که به چشم‌می آید که تازه این‌کار را شروع کرده‌باشی. سید می‌گوید:« روزهای اول خیلی سخت است،البته مشکل کار یک طرف، دیدن قیافه‌های عزادار و گریان آدم‌های تازه داغ‌دیده هم یک‌طرف! اصلا انگار همه چیز دست به دست هم دهند تا آدم افسرده شود.»

«اما اگر اهل کار باشی، خیلی سریع از دست این افسردگی رها می‌شوی.» این را هم سید داوود می‌گوید و ادامه می‌دهد:« من کارم را دوست دارم شاید به همین خاطر است که تلاش می‌کنم بین همه سیاهی‌ها، نقطه های روشن کارم را هم ببینم. خیلی ها می گویند این کار خیر و برکت ندارد، ولی جهت من این‌طور نبوده!»

انتخاب شعر مناسب جهت سنگ قبر یکی از جذابیت‌هایی است که سید داوود را پابند این کار کرده‌است:« همین که مشتری راجع به مرده، سن و جنسیت و نحوه مرگش حرف بزند، من توی دفتر شعری که درست کرده‌ام دنبال شعر مناسب جهت روی سنگ قبر درخواستی‌اش می‌گردم.»
البته مشتری ها حق گزینش دارند و حتی می‌توانند خودشان شعر یا متنی را که دوست دارند سفارش بدهند.

دفتر شعر سید داوود را که ورق بزنید، پای شاعر های معروف هم وسط می‌آید؛ شهریار، سهراب سپهری، فریدون مشیری و البته حافظ و سعدی! ولی این میان انگار شعر شاعرهای ناشناس پرطرفدارترند. شعرهایی که معلوم نیست چه زمانی و با چه نیتی سروده شده‌اند که امروز فقط روی سنگ قبر کاربرد دارند: شعری مثل این چند بیت که سید داوود حتی روی سنگ مزار مادر خودش هم نوشته است:
«با نگاهت حرف ها با ما زدی
آتشی بر خرمن دل‌ها زدی
آن دم آخر چه بر لب داشتی
حسرتش را در دلم بگذاشتی
گوشه چشمت چه اشک‌آلود بود
رفتنت از دار دنیا سریع بود!»

زنده‌هایی که سنگ قبر خودشان را سفارش می‌دهند

فکر نکنید که حتما باید چشم های میت بسته شوند،تا کسی سراغی از جماعت سنگ‌ساز بگیرد! چراکه هستند آدم هایی که پیش پیش، سنگ قبر خودشان را سفارش می دهند. در انباری مغازه سید، سنگ قبری است که صاحبش دوسال پیش جهت خودش سفارش داده! سنگ قبری که فعلا گوشه انبار خاک می‌خورد. سید داوود می گوید:« از این قبیل آدم‌ها زیاد نیست،شاید در سال چند نفر ، خودشان می‌آیند و جنس سنگشان را گزینش می‌کنند، حتی سفارش شعر را هم می دهند، تاریخ تولدشان را هم می‌نویسیم و فقط جای تاریخ فوت، روی سنگ قبر خالی می‌ماند!»

البته کمی جستجو بین بقیه سنگ‌فروشی ها نشان می‌دهد که تعداد این آدم های با دل و جرات، خیلی زیاد نیست؛ حتی بین خود سنگ‌قبرسازها هم پیدا نمی شود. زیاد آنها معتقدند که این کار شگون ندارد و این یعنی به نظر این جماعت، فوت خوب است ولی جهت همسایه!

منبع: جام جم

انتهای پیام/

واژه های کلیدی: بازار | ایرانی | ایرانی | سنگ قبر | بهشت زهرا | جذب مشتری | گرانیت |

سنگ قبر صورتی هم هست، فقط 25 میلیون تومان! ، جان مشکل سنگ های ایرانی در مسابقه با چینی ها و برزیلی ها

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog