این ایران بازیکن قرارداد بازیکنان پرسپولیس

این: ایران بازیکن قرارداد بازیکنان پرسپولیس سروش رفیعی بازیکن پرسپولیس در دوحه سروش رفیعی

گت بلاگز اخبار اجتماعی امیدها و بیم‌های اصلاح قانون «ممنوعیت به‌کارگیری بازنشستگان»

کمتر کسی است که با مطرح شدن پرسشها جوانان، از جمله کم کردن میزان ازدواج، زیاد کردن طلاق، زیاد کردن مصرف مواد مخدر، بیکاری و… ریشه آنها را به مسأله «اشتغال» مر

امیدها و بیم‌های اصلاح قانون «ممنوعیت به‌کارگیری بازنشستگان»

امیدها و بیم های اصلاح قانون «ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان»

عبارات مهم : قانون

کمتر کسی است که با مطرح شدن پرسشها جوانان، از جمله کم کردن میزان ازدواج، زیاد کردن طلاق، زیاد کردن مصرف مواد مخدر، بیکاری و… ریشه آنها را به مسأله «اشتغال» مرتبط نداند؛ مشکلی که با شعار مدیر جمهور جهت جوان گرایی در سطوح اجرایی کشور مطرح شد و حالا با اقدام مجلس در اصلاح «قانون منع به کارگیری بازنشستگان» رنگ و بویی جدیدی گرفته هست.

به گزارش ایسنا، قانون «ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان» جهت نخستین بار در جلسه علنی ۲۰اردیبهشت ۱۳۹۵ مجلس شورای اسلامی تصویب و در ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۵به تأیید شورای نگهبان رسید. قانونی که تلاش می کرد راه را جهت اشتغال جوانان هموار کند ولی با تبصره هایی که داشت نتوانست در عمل، آنطور که باید تاثیر گذار باشد. تعدادی از استثناهای این قانون،باعث شده است است تا این قانون در عمل،کارایی مورد نیاز را نداشته و با تبدیل شدن این استثناها به قانون و تفسیر مجدد آن راه جهت ابقای بسیاری از بازنشستگان در پست های مدیریتی نیز هموار شود.

بر اساس بعضی از تفسیرهای تبصره ۱ قانون ممنوعیت بکارگیری بازنشستگان از سوی مجلس شورای اسلامی «مقامات مذکور در ماده (۷۱) قانون مدیریت خدمات کشوری» مشمول بر رؤسای سه قوه، معاون اول مدیر جمهور، نواب مدیر مجلس شورای اسلامی و اعضا شورای نگهبان، وزراء ، نمایندگان مجلس شورای اسلامی و معاونین مدیر جمهور، استانداران و سفرا و معاونین وزراء می توانستند بعد از بازنشستگی در جایگاه خود ابقا شوند. این درحالیست که هفته گذشته مجلس جهت روشن شدن اوضاع نهایی این قانون کلیات طرح اصلاح قانون «ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان» را با ۱۷۴ رای موافق، ۴۴ رای مخالف و ۷ رای ممتنع از مجموع ۲۳۱ نماینده حاضر تصویب کرد.

امیدها و بیم‌های اصلاح قانون «ممنوعیت به‌کارگیری بازنشستگان»

بر همین اساس محمد مهدی تندگویان، معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان تصویب کلیات طرح اصلاح قانون ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان را اقدامی مثبت در زیاد کردن جوانگرایی دانست و گفت: مشکلی که پیش از این راجع به به کار گیری مجدد بازنشستگان وجود داشت، تبصره های زیاد موجود در این قانون بود که عده ای را از شمول آن مستثنی می کرد. براساس این تبصره ها، تعدادی از مقامات از جمله سفرا، استانداران و … از شمول این قانون مستثنی شده است بودند.

وی افزود: این مساله باعث شده است بود که هر وقت ما عنوان خروج بازنشسته ها را از مشاغل اجرایی کشور مطرح می کنیم، بر اساس مصوبات و تبصره هایی که وجود دارد تعداد زیادی از افراد مثتثنی شوند؛ با این وجود با تلاش های فراکسیون جوانان مجلس و به خاص آقای فرید موسوی که مدیر این فراکسیون هستند، پیشنهادی در صحن مجلس مطرح شد تا این استثنائات را در قانون اصلاح و از بین بردن کنند. این اقدام باعث می شود تاموضوع بازنشستگی ها یکبار در دولت تعیین وظیفه شود تا بر اساس تبصره ها هرکسی با هر عنوانی به فعالیت خود ادامه ندهد.

کمتر کسی است که با مطرح شدن پرسشها جوانان، از جمله کم کردن میزان ازدواج، زیاد کردن طلاق، زیاد کردن مصرف مواد مخدر، بیکاری و… ریشه آنها را به مسأله «اشتغال» مر

تندگویان با بیان اینکه در حال حاضر تنها کلیات این لایحه رای آورده است و لایحه بعد از این به کمیسیون اجتماعی می رود، اظهار کرد: در صورتی که لایحه در این کمیسیون نیز رای بیاورد به هیات دولت می رود تا تبدیل به دستور العمل شده است و جهت اجرایی شدن ابلاغ شود.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا این لایحه در مورد منع به کارگیری بازنشستگان در سطوح میانی نیز تاثیر گذار است؟ گفت: بعضی از مدیرانی که قبلا جزو مقامات بوده اند ممکن است در حال حاضر در سطوح میانی مشغول به کار باشند، یعنی با استفاده از تبصره هایی که وجود دارد به فعالیتشان در حوزه های متفاوت ادامه داده اند. حتی مدیرعامل هایی در شرکت های زیر مجموعه وزارت منزل های متفاوت هستند که با استفاده از این تبصره ها بعد از بازنشستگی به فعالیت ارزش ادامه داده اند.

معاون ساماندهی امور جوانان با ابراز امیدواری از تصویب کلیات این لایحه با تعداد بالایی از رای نمایندگان مجلس، گفت: تا جایی که اطلاع دارم نزدیک به ۱۷۴ نفر از نمایندگان به کلیات این لایحه رای داده اند ولی نگرانی ما از این است که این لایحه در بدنه دولت با مقاومت رو به رو شود و به آسانی اجرایی نشود.

امیدها و بیم‌های اصلاح قانون «ممنوعیت به‌کارگیری بازنشستگان»

تندگویان با بیان اینکه مسئله مهم خود عنوان بازنشستگی و سازوکار شرکت مربوطه آن هست، تصریح کرد: الان شرکت بازنشستگی به دلایل متفاوت از جمله حجم بالای باری که بر دوش این شرکت قرار می گیرد، به آسانی زیر بار بازنشستگی افراد نمی رود؛ چراکه تعداد زیادی هستند که در صورت تصویب این لایحه باید تعیین وظیفه شوند و زیر مجموعه صندوق بازنشستگی بروند. همچنین آینده نگری می کنیم مقاومت هایی -به این علت که بعضی از مدیران خودشان جزو نیروهایی که باید بازنشسته شوند، هستند – ایجاد شود. امیدواریم تا در صورت تصویب، این لایحه خیلی سریع به مرحله اجرا برسد و شاهد نتیجه های آن در دولت باشیم. این قانون مشمول بر حال خیلی از استانداران، سفرا، معاونین وزراء، مدیرعاملهای شرکت ها و …می شود. به طوریکه حتی اگر این اتفاق سریع در دولت بیافتد جای تعجب هم خواهدداشت.

به گزارش ایسنا، سید فرید موسوی، مدیر فراکسیون جوانان مجلس شورای اسلامی نیز با بیان اینکه یکی از مهم ترین دلایل عدم انتقال به موقع قدرت و عدم استفاده از علم و نیروی جوانی نسل سوم و چهارم انقلاب در عرصه های مدیریتی عدم باور به توانمندی های نسل تازه است که با استفاده از خلاءهای قانونی ، توجیه می شود، گفت: در سال های گذشته قانونی با عنوان منع بکارگیری بازنشستگان در مجلس تصویب شده است که به علت کثرت استثناهای قانون، در اجرا عملا کارایی مورد نیاز را نداشته و متاسفانه به مرور استثناها تبدیل به اصل شدند و علاوه بر آن با تفاسیر ناحق مجدد راه جهت حضور ناعادلانه بعضی در پست های مدیریتی نیز هموار شد.

کمتر کسی است که با مطرح شدن پرسشها جوانان، از جمله کم کردن میزان ازدواج، زیاد کردن طلاق، زیاد کردن مصرف مواد مخدر، بیکاری و… ریشه آنها را به مسأله «اشتغال» مر

وی در ادامه با بیان اینکه امروز در کشور شرایط به گونه ای است که با دو سیستم بازنشستگی مواجه هستیم، افزود: یکی از این سیستم های بازنشستگی جهت مردم عادی و دیگری جهت مدیران باستانی است که همواره می توانستند با استفاده از تفاسیر از قانون تا هر زمانی که بخواهند در پست های اجرایی حضور داشته باشند. از همین رو و در جهت ارائه پاسخ در خور به مطالبه برحق نسل جوان کشور طرحی به مجلس با قید فوریت ارائه شد که، ساماندهی مورد انتظار از استثنائات قانون منع بکارگیری بازنشستگان انجام شود و در نهایت بعد از بحثهای متعدد کارشناسی در کمیسیون و کمیته ها این طرح به اتفاق آراء در کمیسیون اجتماعی تصویب و به صحن علنی مجلس جهت تصویب نهایی ارائه شده است و روی میز نمایندگان مجلس شورای اسلامی قرار دارد.

موسوی در ادامه تصریح کرد: آینده نگری می شود با تصویب این طرح بخش قابل توجهی از مدیران بازنشسته در ارگان های متفاوت که همچنان مشغول به کار هستند برکنار شده است و جای خود را به مدیرانی جوان تر، با نشاط تر و چابک تر دهند. به جرات می توان گفت که تصویب این طرح در مجلس آزمونی تاریخی جهت همکارانم در مجلس است تا بتوانند رسالت و دین خود را به جوانان عملی کنند؛ جوانانی که هر لحظه با حضور پرشور خود حامی دولت، مجلس و نظام بودند.

امیدها و بیم‌های اصلاح قانون «ممنوعیت به‌کارگیری بازنشستگان»

همزمان با تصویب کلیات این لایحه اینترنت نیز بازتاب دهنده نظرات متفاوت مسئولان در این باره بود که این اقدام مجلس را گامی مثبت جهت زیاد کردن جوان گرایی هم در بدنه دولت و هم در سطوح اجرایی دیگر می دانستند. بر همین اساس حجت نظری، جوان ترین نماینده شورای شهر در صفحه توئیتر خود نوشت: «‏بازنشستگان سرمایه هایی ارزشمند هستند ولی استمرار فعالیتشان بعد از سن بازنشستگی، نه تنها وقت تجربه اندوزی، بهره مندی از ایده های نو و تربیت مدیران نسل بعدی را به خطر می اندازد، بلکه وقت انتقال تجربیات را نیز از بین می برد.‎#منع_بکارگیری_بازنشستگان متضمن آینده ای بهتر جهت کشور است.»

حمیده زرآبادی، نماینده مجلس نیز در این باره نوشته است: «امیدوارم مجلس با تصویب طرح اصلاح قانون ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان در سطوح مدیریتی عزم راسخ خود در حمایت از جوانان را نشان دهد و این بیت از اخوان ثالث بر زبان مدیران نسل اول انقلاب جاری شود:

رسیده ایم من و نوبتم به آخر خط

نگاه دار! جوان ها بگو سوار شوند…»

به گزارش ایسنا، براساس اقدام مجلس در اصلاح قانون منع به کار گیری بازنشستگان، این طرح دارای یک ماده واحده است که می خواهد قانون ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان مصوب ۲۰ اردیبهشت سال ۹۵ را اصلاح کند. همچنین در جلسه اخیر مجلس بعد از توضیحات موافقان و مخالفان کلیات این طرح، تعدادی از نمایندگان به بیان تذکراتی پرداختند از جمله آن غلامعلی جعفرزاده نماینده رشت که با استناد به ماده ۸۷ برنامه ۶ این طرح را خلاف قانون برنامه عنوان کرد.

علی رغم این صحبت ها کلیات این طرح به تصویب رسید و مجلس وارد بررسی جزییات آن شد. در وقت بررسی جزییات به علت اشتباهات و ایرادات این طرح و مغایرت بخش هایی از آن با قانون برنامه، علی لاریجانی مدیر مجلس خواستار ارجاع این طرح به کمیسیون اجتماعی جهت بررسی زیاد شد.

نمایندگان نیز با ۱۷۱ رای موافق، ۳۵ رای مخالف و ۳ رای ممتنع از مجموع ۲۲۹ نماینده حاضر در مجلس موافقت کردند که این طرح به کمیسیون اجتماعی مجددا ارجاع شود و به گفته مدیر مجلس، کمیسیون در وقت بیشتری اشتباهات قانون اساسی و برنامه را در این طرح اصلاح کند.

واژه های کلیدی: قانون | جوانان | قانونی | شورای شهر | بازنشستگی | بازنشستگان | قانون اساسی | مجلس شورای اسلامی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog